C->X->CH4->X->CaCO3->X

+1
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 03:12
    0
    1. 3C + 4Al = Al4C3

    2. Al4C3 + 12H2O = 3CH4 + 4Al[OH]3

    3. CH4 + CaSO4 = CaCO3 + H2S + H2O