Са→СаО→Са (ОН) 2→СаСl2→Са3 (PO4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 15 мая, 20:31
    0
    2Ca+O2=2CAO

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    3CACl2+2Na3PO4=Ca3 (PO4) 2+6NaCl