Ca (HCO3) →CaCO3→Ca (NO3) 2?

+4
Ответы (1)
  1. 10 февраля, 05:32
    0
    Ca (HCO3) 2=CaCO3+CO2+H2O

    CaCO3+2HNO3=Ca (NO3) 2+CO2+H2O