CuO→ (1) Cu→ (2) CuCl2→ (3) Cu (No3) 2→ (4) Cu→ (5) CuO-решите цепочку

+4
Ответы (1)
  1. 3 декабря, 00:17
    0
    CuO + H2 = Cu + H2O

    2AuCl + Cu = 2Au + CuCl2

    CuCl2 + 2AgNO3 = Cu (NO3) 2 + 2AgCl

    Cu (NO3) 2 + Fe = Cu + Fe (NO3) 2

    2Cu + O2 = 2CuO