Объем хлора затраченого на превращение 40 г метана в трихлорметан равен

+1
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 17:12
    0
    Дано:

    Cl2

    m (CH4) = 40 г

    Найти: V (Cl2)

    Решение:

    40 г х л

    CH4 + 3Cl2 = CHCl3 + 3HCl

    16 г 67,2 л

    х = 40 г ∙ 67,2 л/16 г = 168 л

    ответ: V (Cl2) = 168 л