al-al2o3-al (oh) 3-al (no3) 3

+1
Ответы (1)
  1. 6 января, 09:13
    0
    1) 4Al+3O2=2Al2o3

    2) Al2O3+3H2O=2Al (OH) 3

    3) Al (OH) 3+3HNO3=Al (NO3) 3+3H2O