CH3-CH3→CH2-CH2-OH→HO-CH2-CH2-OH

+1
Ответы (1)
  1. 1 апреля, 01:32
    0
    CH3 - CH3 - - - t, Ni---> CH2 = CH2 + H2

    3CH2 = CH2 + 2KMnO4 + 4H2O - - - > 3HO - CH2 - CH2 - OH + 2KOH + 2MnO2