Al-alcl3-al2 (so4) 3-aloh3-al2o3-al

+5
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 05:21
    0
    2Al + 6HCl = 3H2 + 2AlCl3

    2AlCl3 + 3H2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 6HCl

    Al2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Al (OH) 3 + 3Na2SO4

    2AL (OH) 3 = Al2O3+3H2O

    Al2O3+3 Н2 = 2Al+3 Н2 О