1) 2KCl + Na2SO3

2) Na2SO3 + ZnCl2

3) AlCl3 + NaNO3

4) AlCl3 + Na2CO3

+4
Ответы (1)
  1. 17 марта, 20:57
    0
    1) 2KCl + Na2SO3 = 2NaCl + K2SO3

    2) Na2SO3 + ZnCl2 = ZnSO3 (осадок) + 2NaCl

    3) AlCl3 + 3NaNO3=3NaCl + Al (NO3) 3

    4) 2AlCl3 + 3Na2CO3 = Al2 (CO3) 3 + 6NaCl