Fe (OH) 3+H3BO4-->

KOH+NH4Cl

+3
Ответы (1)
  1. 24 июля, 16:33
    0
    Fe (OH) 3 + 3KOH = K3[Fe (OH) 6] 3Mg + 2H3PO4 (разб.) = Mg3 (PO4) 2↓ + 3H2↑ 3Mg (OH) 2 + 2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 6H2O