A water tank has a radius of 80cm and a length of 200cm.

It is half filled with water.

120 litres per day is used to water a garden.

For how many days can the garden be watered from the tank?

Use 3.14 for the value of n

Give your answer to the nearest whole day.

The volume of cylinder = nr2l

1cm3 = 1 millilitre

+3
Ответы (1)
  1. 18 июля, 18:33
    0
    Ещё раз напишу ответ, не приводя к метрам:

    Объём резервуара:

    3,14*80*80*200 = 4 019 200 кубических см

    Воды в нём до половины, то есть:

    4 019 200 / 2 = 2 009 600 кубических см

    Переведём в литры:

    2 009 600 * 0,001 = 2009 л

    Поделим это количество на ежедневный расход:

    2009/120 = 16,74 (6)

    То есть воды хватит на 16 полных дней полива.