Q=1,6 •10^-19 кл, m=9,1•10^-31 кг, u=2,4 в, v-?

+1
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 19:17
    0
    Q*U=m*V^2/2

    V=sqrt (2*Q*U/m) = sqrt (2*1,6*10^-19/9,1*10^-31) = 9,2*10^5 м/с