ax+ay+az=

-ax-bx-cx=

(m+1) - m (m+1) =

2 (a-b) + c (b-a) =

4 (m+n) + (m+n) =

2a (b-3) - 5c (3-b) =

+4
Ответы (1)
  1. 20 октября, 16:30
    0
    ax+ay+az = а (х+у+z)

    -ax-bx-cx = - х (а+в+с)

    (m+1) - m (m+1) = (1-m) (1+m) = 1 - m^2

    2 (a-b) + c (b-a) = (2-с) (а-в)

    4 (m+n) + (m+n) = (4+1) (m+n) = 5 (m+n)

    2a (b-3) - 5c (3-b) = (2 а+5 с) (в-3)

    Ура!)