Х квардат - 10 х+25=0.

+4
Ответы (2)
  1. 27 июля, 21:03
    0
    D=100-4*25=0

    x=10/2

    x=5
  2. 27 июля, 22:40
    0
    D=b^2-4ac=10^2-4*25=100-100=1

    x1,2=-b/2[=10/2=5

    ответ: 5