3y+9/y^2-9

b^2-4/6+3b

a^2+10a+25/3a+15

x^2-8x+16/x^2-16

+5
Ответы (1)
  1. 15 мая, 15:34
    0
    3 (у + 3) / (у-3) (у+3) = 3 / (у-3)

    (b-2) (b+2) / 3 (2+b) = (b-2) / 3

    (a+5) ² / 3 (a+5) = (a+5) / 3

    (x-4) ² / (x-4) (x+4) = (x-4) / (x+4)