3 (x-1) - 2 (3-7x) = 2 (x-2)

+1
Ответы (1)
  1. 23 января, 05:42
    0
    3x-3-6+14x=2x-4

    3x+14x-2x=-4+6+3

    15x=5

    x=15:5=3