Решите уравнение:

а) 8x (1+2x) - (4x+3x) (4x-3) = 2x

б) x-3x (1-12x) = 11 - (5-6x) (6x+5)

В) (6x-1) (6x+1) - 4x (9x+2) = - 1

Г) (8-9x) x=-40 + (6-3x) (6+3x)

+4
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 00:13
    0
    A) 8x+16x²-16x²+9=2x

    8x-2x=-9

    6x=-9

    x=-1,5

    б) x-3x+36x²=11+36x²-25

    x-3x=-14

    -2x=-14

    x=7

    B) 36x²-1-36x²-8x=-1

    -1-8x=-1

    -8x=0

    x=0

    г) 8x-9x²=40+36-9x²

    8x=76

    x=9,5