вычислить lg 3000 - lg 3

log0.5 4-2

log5 125=x

3^-2log2 3

+1
Ответы (1)
  1. 21 июня, 06:32
    0
    Lg3000-lg3 = (по свойству) = lg3000/3=lg1000=3

    log0.5 4-2=log0.5 4-log0.5 5=log0.5 4/log0.5 5=log0.5 0.8

    log5 125=x, 5^x = 125 = 5^3, x=3