а) (х+3) ^4 - 13 (х+3) ^2 + 36=0

б) (х+2) ^4 + 2 х^2 + 8 х - 16=0

в) 2 х + 1 / 1,5 х - 4 = 1 + 2 х / 2-х;

+3
Ответы (1)
  1. 8 мая, 23:40
    0
    A) Пусть (х+3) ^2 будет а

    Тогда:

    a^2-13a+36=0

    D=169-144=25

    a1=13-5/2=4

    a2=13+5/2=9

    Отсюда:

    (x+3) ^2=4 и (x+3) ^2=9

    (x+3) ^2=2^2 (x+3) ^2=3^2

    x+3=2 x+3=3

    x=-1 x=0