S (x5+1/x2) dx

S (2x-10) dx

+2
Ответы (1)
  1. 6 февраля, 10:13
    0
    1) ∫ (5x/2x) dx + ∫ (1/2x) dx = 5x/2 + lnx/2 = (5x + lnx) / 2

    2) ∫ (2x - 10) dx = x² - 10x