5 а - ab + 5 с - сb. 4. 9 а2 - с2

+2
Ответы (1)
  1. 9 ноября, 19:32
    0
    5a - ab + 5c - cb = (5a - ab) + (5c - cb) = a (5 - b) + c (5 - b) = (5 - b) (a + c)

    9a² - c² = (3a) ² - c² = (3a - c) (3a + c)