Am^2-2m^2-ba+2b+2a-a^2

+4
Ответы (1)
  1. 27 июня, 22:11
    0
    Am²-2m²-ba+2b+2a-a² = (am²-2m²) + (-ba+2b) + (2a-a²) = m² (a-2) - b (a-2) - a (a-2) = (a-2) (m²-b-a)