A) 6 (x+2) - 3x = б) 4x-5-3 (2x-10) = в) 7 (x-3) - 4x-15) = г) x-7-4 (5x-11) = д) 4 (2x+3) - 3 (4x-6) = е) 8 (3x-11) - 7 (4x-20) =

+4
Ответы (2)
  1. 5 марта, 10:45
    0
    6x + 12 - 3x=12+3x=4
  2. 5 марта, 11:34
    0
    6 х+12-3 х = 3 х+12

    б) 4 х-5-6 х+30=-2 х+25

    в) 7 х-21-4 х-15=3 х-36

    г) х-7-20 х+44=-19 х+37

    д) 8 х+12-12 х+18=-4 х+30

    е) 24 х-88-28 х+140=-4 х+52