M⁴+3m³-m²

3ab²+6ab³-18ab

a (x+y) + b (x+y)

5x (a+b) - 4y (a+b)

x (a-b) + y (b-a)

p (x-y) - q (y-z)

3 (x+y) + (x+y) ³

+4
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 03:42
    0
    3ab^2+6ab^3-18ab=0

    3ab (ab+2ab^2-6) = 0 / 3ab

    ab+2ab^2-6=0

    2ab^2+ab-6=0

    D=1+48=49

    x1=-1+7/4=1, 5

    x2=-1-7/4=-2

    x1=1, 5

    x2=-2