1) 0,01c^2-d^8 2) 0,81y^10-400z^12 3) - 1+49^4b^8 4) 1/7/9m^2n^2 - 1/11/25a^6b^2

+4
Ответы (1)
  1. 17 октября, 06:48
    -1
    1)

    0,01c ² - d⁸ = (0,1c) ² - (d⁴) ²

    2)

    0,81y ¹⁰ - 400z¹² = (0,9y⁵) ² - (20z⁶) ²

    3)

    -1+49 ⁴b⁸ = 49⁴b⁸ - 1 = (49²b⁴) ² - 1²

    4)

    1 ⁷/₉ m²n² - 1 ¹¹/₂₅ a⁶b² = ¹⁶/₉ m²n² - ³⁶/₂₅ a⁶b² = (⁴/₃ mn) ² - (⁶/₅ a³b) ² =

    = (1 ¹/₃ mn) ² - (1 ¹/₅ a³b) ²