A (a-5) - (a-2) (a-3)

(2n+1) (4n (2) - 2n+1)

+3
Ответы (1)
  1. 13 июня, 06:56
    0
    A²-5a - (a²-3a-2a+6) = a²-5a-a²+5a-6=-6

    8n³-4n+2n+4n²-2n+1=8n³+4n²-4n+1