1) f (x) = (5x+4) (x-3) / x^2+1, x = 1

2) f (x) = 3x^2 + (x-2) (8-x) / x^2

x = 1

+4
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 04:56
    0
    1) F' (x) = (4x³-3x²-x-1) '=4*3x²-3*2x-1=12x²-6x-1

    F' (-1) = 12 * (-1) ²-6 * (-1) - 1=12+6-1=17