F (x) 2x+1 [x]<3

5x-1 [x]>3

f (x+7)

+3
Ответы (1)
  1. 12 августа, 10:11
    0
    f = (2x-1) ^5; f ' = 10 (2x-1) ^4

    f=2x³-x²/2 + 4; f ' = 6x²-x

    f = 2cosx - 3tgx; f ' = - 2sinx - 3/cos²x