А) 3x (x-2)

б) x^2y^2 (x+2y)

в) (2x+4) ^2

г) (x^2-2y^2) ^2

д) (5x^2+y^2) ^2

е) (-3a^5+2,5b) ^2

+1
Ответы (1)
  1. 30 января, 20:04
    0
    А) 3x (x-3) = 3x*x-3x+3=3x^2-9x

    б) х^2 у^2 (х+2 у) = х^2 у^2+х^2 у^2+2 у=х^3 у^2+2 х^2 у^3

    в) (2 х+4) ^2 = (2 х) ^2+2*2 х*4+4^2=4 х^2+16 х+16