1) (a-4b) ^2-8ab-17b

2) - 9c^2 + (3c+b) ^2-b^2

3) (5a-6) ^2 - (5a-6) (5a+6)

4) (7b-t) (t+7b) + (7b+t) ^2

5) (9-8b) (2b+3) + (4b-1) ^2

6) (11c+3) ^2-2c (5,5c+33)

+5
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 11:06
    0
    1) (а-4b) ²-8ab-17b = (a²-2•a•4b+4b²) - 8ab-17b=a²-8ab+4b²-8ab-17b=a²+4b²-17b

    2) - 9c² + (3c+b) ²-b²=-9c² + (9c²+2•3c•b+b²) - b²=-9c²+9c²+6bc+b²-b²=6bc

    3) (5a-6) ² - (5a-6) (5a+6) = (5a-6) ² - (5a-6) ²=0