Х²+х (6-2 х) = (х-1) (2-х) - 2

+4
Ответы (1)
  1. 26 января, 19:03
    0
    X^2+6x-2x^2=2x-x^2-2+x-2

    -x^2+6x=3x-x^2-4

    -x^2+6x-3x+x^2=-4

    3x=-4

    x=-4/3=-1 (1/3)