А) - 8 (11 - 2 а) + 40 = 3 (5 а - 4)

+2
Ответы (1)
  1. 14 января, 07:25
    0
    - 8 (11 - 2 а) + 40 = 3 (5 а - 4) - 88 + 16 а + 40 = 15 а - 2016 а - 15 а = - 88 + 40 + 20 а = - 28