3 + (3b+5) (5-3b) = (1-4b) ^2 - (5b-1) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 29 мая, 20:33
    0
    3 + (3b+5) (5-3b) = (1-4b) ^2 - (5b-1) ^2

    3-9b^2+25 = (1-4b) ^2 - (5b-1) ^2

    (1-4b) ^2 - (5b-1) ^2+9b^2=28

    2b=28

    b=14