3 (6-x) = 12 (x-3) - 5 (2-x)

+4
Ответы (1)
  1. 28 октября, 02:27
    0
    3 (6-x) = 12 (x-3) - 5 (2-x)

    3*6-3*x=12*x-12*3-5*2+5*x

    18-3 х=12 х-36-10+5 х

    12 х+5 х+3 х=18+36+10

    20 х=64

    х=64/20

    х=16/5