Х^2-bх-ax-ab=

a^2+ab-2a-2b=

+2
Ответы (1)
  1. 30 августа, 11:36
    0
    1) = (x^2-ax) - (bx+ab) = x (x-a) - b (x-a) = (x-a) (x-b)

    2) = (a^2-2a) + (ab-2b) = a (a-2) + b (a-2) = (a-2) (a+b)