1) (3x-1) (2x-3) = (6x-5) (x-2) + 4

2) 3 (x-1) (x+1) - 5 = (3x+2) (x-1)

+4
Ответы (1)
  1. 24 мая, 18:01
    0
    1) 6 х^2-9 х-2 х+3=6 х^2-12 х-5 х+10+4

    6 х-11=0

    Х=11/6

    2) 3 (х^2+х-1-х) - 5=3 х^2-3 х+2 х-2

    3 х^2+3 х-3-3 х-5-3 х^2+3 х-2 х+2=0

    -х-5=0

    Х=-5