12 - (4x-18) = (36-5x) + (28-6x)

+5
Ответы (1)
  1. 7 августа, 12:20
    0
    12 - 4x + 18 = 36 - 5x + 28 - 6x

    30 - 4x = 64 - 11x

    -4x + 11x = 64 - 30

    7x = 34

    x = 34 : 7

    x = 4 целых 6/7