Решите неравенства.

1) 36^x<1/6

2) 0,5^x-x²>1

3) 3^2x+1-4·3^X+1<0

+2
Ответы (1)
  1. 18 июля, 01:28
    0
    1) 1/6=36^ (-2)

    х<-2

    2) 0,5^0=1

    х-х²>0

    3) напиши со скобками хотя бы