А) 5 х + (3 х-7) = 9

б) 3 у - (5-у) = 11

+4
Ответы (2)
  1. 24 марта, 12:18
    0
    А) 5 х+3 х=9-7

    8 х=2

    х=2:8

    х=0.25

    б) 4 у=11-5

    4 у=6

    у=6:4

    у=1.5
  2. 24 марта, 12:28
    0
    А) 5 х + (3 х-7) = 9 8 х-7=9 8 х=9+7 8 х=16 Х=16:8 Х=2