M (k-3) - k (m-5) = a (1-d) - a (1+b) = b (2d-5) - d (d+5) =

+5
Ответы (1)
  1. 6 марта, 10:18
    0
    1) mk-3m-mk+5k=5k-3m

    2) a-ad-a-ab=-ad-ab

    3) 2bd-5b-d²-5d