дана функция f (x) = (x^2+5) / (x^2+9) наити f (1)

+3
Ответы (1)
  1. 12 июня, 17:46
    0
    f (x) = (x^2+5) / (x^2+9)

    f (1) = (1^2+5) / (1^2+9) = 6/10=0,6