cos4alfa+4cos2alfa+3

+4
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 13:56
    0
    cos (4a) + 4cos (2a) + 3=cos^2 (2a) - sin^2 (2a) + 4cos (2a) + 3

    sin^2 (2a) = 1-cos^2 (2a)

    cos^2 (2a) - sin^2 (2a) + 4cos (2a) + 3=cos^2 (2a) - 1+cos^2 (2a) + 4cos (2a) + 3=2cos^2 (2a) + 4cos (2a) + 2=2 (cos^2 (2a) + 2cos (2a) + 1) =

    =2 (cos (2a) + 1) ^2