3 х (5+12 х) - (6 х-1) (6 х+1) = 2.5 х

+2
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 09:57
    0
    15 х + 36 х² - (36 х²+6 х-6 х-1) - 2,5 х=0

    15 х + 36 х² - 36 х² - 6 х + 6 х + 1 - 2,5 х=0

    12,5 х=-1

    х = - 1/12,5

    х = - 0,08