F (x) = x^3 - 4x^2 + 3. f' (2)

+4
Ответы (1)
  1. 10 марта, 09:49
    0
    F (x) = x³-4x²+3

    f' (x) = 3x²-8x

    f' (2) = 3*2²-8*2=12-16=-4