A) (2x-1) ^2. b) (5-4x) ^2. c) (1/2x+3) ^2. d) (√2x+1) ^2. e) (5-3√x) ^2. f) (5x-7) (7+5x). g) (1-x^2) ^2. h) (2+x^2) ^2

+5
Ответы (1)
  1. 23 сентября, 23:56
    0
    А) (2 х-1) ^2=4 х^2-4 х+1

    б) (5-4 х) ^2=25-40 х+16 х^2

    с) (1/2 х+3) ^2=1/4 х^2+3 х+9

    d) (√2x+1) ^2=2x+2√2x+1

    e) (5-3√x) ^2=25-30√x+9x

    f) (5x-7) (7+5x) = 25x^2-49

    g) (1-x^2) ^2=1-x^2+x^4

    h) (2+x^2) = 4+4x^2+x^4