А) (а - 5) (а - 3)

б) (5x + 4) (2x - 1)

в) (3p + 2c) (2p + 4c)

+1
Ответы (1)
  1. 27 февраля, 19:02
    0
    (а-5) (а-3) = а² - 8 а+15

    (5 х+4) (2 х-1) = 10 х² + 3 х - 4

    (3 р+2 с) (2 р+4 с) = 6 р²+16 рс+8 с²