Найдите P (x) = P1 (x. y. z) + P2 (x. y. z) - P3 (x. y. z) если Р1 (Х, У, Z) = 2xy-xz+3yz, Р2 (х, у. z) = 3xz+4xy; P3 (x. y. z) = xy-xz+yz

+2
Ответы (1)
  1. 7 мая, 11:45
    0
    Если Р1 (Х, У, Z) = 2xy-xz+3yz, Р2 (х, у. z) = 3xz+4xy; P3 (x. y. z) = xy-xz+yzP (x) = P1 (x. y. z) + P2 (x. y. z) - P3 (x. y. z) = 2xy-xz+3yz+3xz+4xy-xy+xz-yz = 5xy+3xz+2yz