А) (2 х-1) ^2 - (3 х-2) ^2=0

+1
Ответы (2)
  1. 11 апреля, 14:22
    0
    (2x-1) - (3x-2) = 0 4x²-4x+1-9x²+12x-4=0

    -5x²+8x-3=0

    D=8²-4*-5*-3=4

    x₁=-8+√D/-10 = - 8+2/-10=0.6

    x₂=-8+√D/-10 = - 10/-10=1
  2. 11 апреля, 17:37
    0
    (2x-1) ² - (3x-2) ²=0

    (2x-1+3x-2) (2x-1-3x+2)

    (5x-3) (-x+1) = 0

    5x-3=0

    5x=3

    x₁=3/5=0.6

    -x+1=0

    -x=-1

    x₂=1