А) 7+x (x-1) = x^2-1 б) 3 (2x-4) = 2x - (5x+9)

+2
Ответы (2)
  1. 31 мая, 16:24
    0
    А). 7+x^2-x=x^2-1, x^2-x-x^2 = - 1-7, - x = - 8, x = (-8) / (-1) = 8. б). 6x-12=2x-5x-9, 6x-2x+5x = - 9+12, 9x=3, x=3/9=1/3.
  2. 31 мая, 18:16
    0
    7 + x^2 - x = x^2 - 1

    7 - x = - 1

    - x = - 1 - 7

    - x = - 8

    x = 8

    6x - 12 = 2x - 5x - 9

    6x - 12 = - 3x - 9

    6x + 3x = 12 - 9

    9x = 3

    x = 3/9

    x = 1/3