1. f (x) = 2-x-x^3, на x0=0

2. f (x) = x^3-3x+5 на x0=-1

(касательная функция)

+3
Ответы (1)
  1. 26 июля, 21:51
    0
    1

    f (0) = 2

    f' (x) = - 1-3x²

    f' (0) = 1

    y=2+1 (x-0) = 2+x

    2

    f (-1) = - 1+3+5=7

    f' (x) = 3x²-3

    f' (-1) = 3-3=0

    y=7+0 (x+1) = 7